DİJİTAL GÜNDEM (9 ARALIK - 15 ARALIK 2022)

DİJİTAL GÜNDEM (9 ARALIK - 15 ARALIK 2022)

Sosyal Reklamci Sosyal Medya ile Dijital Gündem (9 Aralık - 15 Aralık 2022)

 

Aralık ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “ Sosyal Reklamci Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

 

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

 

TikTok, YouTube benzeri yatay ekran özelliğini test ediyor.

Twitter, Flood’ları ortadan kaldıracak yeni özelliği Notlar’ı kullanıma sundu.

Elon Musk, Twitter’ın karakter sınırının 4.000’e çıkarılacağını aktardı.

Instagram, çalınan hesabınızı geri almanızı sağlayacak yeni aracını duyurdu.

Instagram’dan BeReal benzeri özellik geliyor.

TikTok, YouTube benzeri yatay ekran özelliğini test ediyor.

 

TikTok, her geçen gün yeni özelliklerini kullanıcılarına tanıtmaya devam ediyor. Platform, bu kez yatay ekranda video izleme özelliğini test etmeye başladı. Bu yeni özellik başarılı bir şekilde kullanıcılara sunulabildiği takdirde, TikTok’un YouTube ile rekabeti daha da kızışacak. Bazı yetkililerin yatay ekran özelliğinin küresel çapta kullanıcılarla test edildiğini doğrulasa da henüz kullanıma ne zaman açılacağı bilinmiyor.

 

Twitter, yeni özelliği Notlar’ı kullanıma sundu.

 

Twitter’ın bir süre önce tanıtılan Notlar özelliği, kullanıma sunuldu. Özellik, kullanım amacı itibarıyla platformda var olan flood’ları ve blogları kullanışsız hale getirebilir. Platform, Notlar özelliği aracılığıyla artık blog sitelerine de rakip olabilecek.

 

Elon Musk, Twitter’ın karakter sınırının 4.000’e çıkarılacağını aktardı.

 

Twitter, köklü değişikliklerine bir yenisini daha ekledi! Bir süre önce Twitter’ı satın alan Elon Musk, milyonlarca Twitter kullanıcısının ortak derdine bir çözüm buldu ve 280 karakterlik paylaşım yapılmasına olanak sağlayan karakter sınırının 4.000’e çıkarılacağını açıkladı. Kurulduğu andan itibaren yalnızca 140 karakterlik paylaşımlara izin veren Twitter, 2017’de bu sınırı 280’e çıkarmıştı. Twitter’ın, denildiği üzere karakter sınırını 4.000’e çıkarması halinde, tweetlerin “daha fazla benzer” tuşu ile tamamen görüntülenebileceği ise söylenenler arasında…

 

Instagram, çalınan hesabınızı geri almanızı sağlayacak yeni aracını duyurdu.

 

Instagram, kullanıcılar için büyük bir sorun oluşturan hesap güvenliği konusunda büyük bir adım atarak çalınan hesapları geri alabilmek için yeni bir yol oluşturdu. Platformun oluşturduğu Instagram.com/hacked adresi üzerinden hesap erişim sorunlarının bildirilmesi ve çözüme daha kısa sürede ulaşılabilir hale gelmesi planlanıyor. Kullanıcılar, bu platform sayesinde erişimlerini kaybettikleri, çalındığını düşündükleri veya şifrelerini unuttukları hesapları bildirebilecek. Geçmişte hesap güvenliği konusunda destek olmakta zorlanan Instagram, bu sayede süreci hızlandırmayı hedefliyor.

 

Instagram’dan BeReal benzeri özellik geliyor.

 

Instagram, 2022’nin en iyi uygulamaları arasında yerini alan BeReal ile rekabet etmek için Candid Stories özelliğini kullanıma sundu. Doğallığın ön planda olacağı bu özellik ile Instagram kullanıcıları, ön ve arka kameradan fotoğraf çekerek anlık durum paylaşabilecek. Standart hikayelerden farklı sekmede görünecek olan Candid Stories, 24 saat sonunda otomatik olarak silinecek.

 

Dijital Gündemi Değerlendirdik

 

“Sosyal Reklamci Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 9 Aralık - 15 Aralık 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.