Vlog Nedir?

Vlog Nedir?

Vlog, kişilerin her türlü konuyla ilgili izleyenleri bilgilendirme ve eğlendirme amacıyla çektikleri videolardır. Vlog kavramı, video ve blog kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

 

Vlog, sosyal medya platformları aracılığıyla izleyiciyle buluşur. Vloglar genellikle deneyim paylaşmak için çekilmektedir. Vlog çeken kişi, belirli bir ürünü ya da hizmeti önceden deneyimler. Deneyimi sırasında video çeken kişi içeriği yayımlamadan önce editleyerek izleyicilerle paylaşır. Bu sayede izleyicilerin de ilgili ürün veya hizmet hakkında bilgi sahibi olması sağlanır.

 

Vlog içerikleri yüksek oranda YouTube platformunda yayımlanmaktadır. Dijitalleşmenin artmasıyla günümüzde vlog çekmek popüler hale gelmiştir. Günlük vloglar ya da deneyim vlogları en çok izlenme ve beğeni alan içeriklerdir.

 

Vlog Ne Demek?

Vlog, kişilerin gündelik yaşamda neler yaptığını, deneyimlerini ve önerilerini içeren videolardır. Vlog, video günlüğü ve video blog anlamına gelir. 

 

Vlog, tıpkı deftere günlük tutmak gibi bir mantığa sahiptir. Kişi saatlik, günlük ya da haftalık yaşantısında başından geçen olayları izleyiciler ile paylaşmaktadır. Vlog şeklinde içerik üretimi özellikle gençler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Dijital platformlar, vlogların izlenme sayısına göre video sahibine belirli ayrıcalıklar sağlamakta ve maddi karşılık vermektedir. Popüler markaların da artık dijital reklam odaklı çalışmalarının sonucu olarak vlog şeklinde içerik üretmek bir meslek alanına dönüşmüştür.

 

Vlogger Nedir?

Vlogger, blog tarzına uygun videolar çeken ve bu videoları düzenleyerek dijital platformlarda yayımlayan kişidir. 

 

Vlogger, vlog çeken ve izleyicileriyle paylaşan kişidir. Vlogger kavramı video ve blogger kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Blogger ise blog yazan kişi anlamına gelmektedir. Video ve blogger kelimelerinden ortaya çıkan vlogger, blog şeklinde video oluşturan kişiler için kullanılan bir ifadedir.

 

Profesyonel şekilde video çeken ve editleyen kişilere videographer denir. Videographer olmak için kişi, kamera özelliklerini ve video düzenleme programlarını detaylı şekilde öğrenmelidir. Vlogger olmak isteyen kişi video çekmeyi ve editlemeyi bu alanda profesyonel kişilerden öğrenebilir. Bu sayede kısa sürede vlog çekmek ve yayımlamak konusunda yetkin hale gelecektir.

 

Vlogger Nasıl Olunur?

Vlogger olmak için öncelikle telefondan ve kameradan video çekmeyi öğrenmek ve bu alanda hevesli olmak önemlidir. Vlogger olmak için kişinin düzenli aralıklarla video blog çekecek, editleyecek ve yayımlayacak bilgiye sahip olması gerekir.

 

Vlogger olmak isteyen herkes profesyonel çekim yapmak ve bu alanda uzmanlaşmak için üniversitede Fotoğraf ve Video Bölümü’ne gidebilir. Ancak vlogger olmak için bu bölümü okumak şart değildir.

 

Fotoğraf ve Video Bölümü eğitim süresi 4 yıl olan ve çeşitli üniversitelerde bulunan bir bölümdür. Dijitalleşmenin artmasıyla birçok meslek bu alana kaymıştır.

 

Vlogger olmak dijital meslekler arasında yer alır. Fotoğraf ve Video Bölümü’nden mezun olanlar vlogger unvanı ile her türlü ajansta pozisyon bulabilir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonucuyla öğrenci alımı yapan Fotoğraf ve Video Bölümü birçok farklı şehirdeki üniversitelerde bulunmaktadır. Fotoğraf ve Video Bölümü’nün taban puanları bulunduğu üniversiteye ve şehre göre değişmektedir.

 

 

Vlog Nasıl Çekilir?

Vlog, profesyonel kamera ya da telefon ile olayları video kaydına alarak çekilir. Vlog gündelik yaşamdaki olayları ve deneyimleri konu alır.

 

Hangi türde vlog çekileceğine bağlı olarak vlog çekme biçimi değişebilir. Örneğin günlük vlog çeken ve gün içinde neler yaptığını gösteren birinin profesyonel materyallere sahip olması gerekmez. Günlük vlog yayımlayan bir vlogger için telefon kamerası yeterli olacaktır.

 

Telefon ile Vlog Nasıl Çekilir?

Telefon ile vlog, telefonda bulunan kamera sayesinde olayların kaydedilmesiyle çekilmektedir. Vlog çekmek için kişilerin illa profesyonel kamera sahibi olmasına gerek yoktur.

 

Çoğu zaman telefon kamerası vlog çekmek ve yayımlamak için yeterlidir. Özellikle vlogger olmaya yeni karar veren kişiler için yeni bir ekipman masrafı yapmaktansa var olan telefon kamerasını kullanmak uygun olacaktır.

 

Vlog Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vlog çekerken dikkat edilmesi gerekenler; video görüntü kalitesi, doğru düzenleme programı seçimi ve ilgi çekici içerik bulmaktır.

 

Vlog çekmenin ve yayımlamanın olmazsa olmazlarından biri video düzenleme programlarıdır. Video düzenleme programları, çekilen ham videoların editlenmesi için gereklidir. Düzgün editlenmiş videolar, diğerlerine kıyasla daha profesyonel gözükecektir. Vlogger olmak isteyen kişi, izleyici kazanmak ve daha profesyonel videolar editlemek için en iyi video düzenleme programlarını kullanmayı öğrenmelidir.

 

Vlog çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri video görüntü kalitesidir. Video görüntü kalitesi ne kadar yüksek olursa izleyici sayısı o kadar yüksek olacaktır. Güzel ve estetik görünümlü videolar için video görüntü kalitesi oldukça önemlidir.

 

Görüntü kalitesi kullanılan ekipmanlara göre değişebilir. Profesyonel olarak vlogger mesleğini gerçekleştirmek isteyen kişiler, vlogların daha kaliteli olması için lens, ışık ve tripod gibi gerekli ekipmanları satın almalıdır.

 

Vlog Nasıl Paylaşılır?

Vlog, vlog formatında içerik üreten kişinin ilgili dijital platformlara videonun son halini yüklemesiyle paylaşılır. Vlog paylaşmanın birçok yolu vardır. Vlog paylaşmanın yolları, seçilen dijital platforma bağlı olarak değişir.

 

Günümüzde vlog paylaşmak için en çok kullanılan platform YouTube’dur. YouTube’da vlog paylaşmak için öncelikle bir YouTube kanalı açılmalıdır. Gerekli bilgileri girdikten sonra YouTube kanalına vlog yükleme işlemi başlatılabilir. Vlog paylaşım süresi videonun uzunluğuna ve internet hızına bağlı olarak değişebilir.

 

Diğer sosyal medya uygulamalarında da vlog paylaşımı benzer şekilde yapılmaktadır. Önce ilgili platforma üye olmak, ardından videoyu platforma yükleyip yayımlamak gerekmektedir.

 

Sessiz Vlog Nedir?

Sessiz vlog, kişinin kendi yaşantısına dair estetik ve rahatlatıcı kareleri sessiz bir biçimde video haline getirdiği bir içeriktir.

 

Sessiz vlog, özellikle Instagram uygulaması üzerinden sıkça paylaşılmakta ve izlenmektedir. Sessiz vlog, izleyicileri rahatlatan ve göz yormayan karelerden oluşur. Vlogger olan kişiler, sessiz vloglarda günlük aktivitelerini kısa kesitler halinde izleyicilere sunmaktadır.