Youtube'da Nasıl Kanal Açılır?

Youtube'da Nasıl Kanal Açılır?

Son dönemlerde popüler sosyal medya platformları arasında oldukça yer alan Youtube, kullanıcıların kendi videolarını, yorumlarını veya diğer içeriklerini paylaştıkları bir platformdur. Ayrıca Youtube diğer popüler video paylaşım sitelerinden farklı olarak, video paylaşmak ve kullanıcıların videolarını düzenlemelerine ve onları özelleştirmelerine ücretsiz bir şekilde olanak sağlar.

 

Youtube’a olan ilgi her geçen gün biraz daha artış göstermekte olup bir çok kullanıcı bu platformda kanal açma düşüncesine girmektedir. Eğer sizde Youtube’da kanal açmayı düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Youtube Kanalı Nedir? Nasıl Açılır?

YouTube kanalı, bir kullanıcının kendi videolarını, yorumlarını veya diğer içeriklerini paylaştığı bir alandır. Bir YouTube kanalınız varsa, kullanıcılarınız videolarınızı izleyebilir, beğenebilir ve yorum yapabilir. Ayrıca, kanalınıza abone olabilir ve kanalınıza yüklediğiniz videoların listelenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde sizde başka bir kullanıcıya ait videoları izleyebilir yorum yapabilir veya başkalarının kanallarına abone olabilirsiniz.

 

YouTube'da kanal açmak oldukça kolay ve pratiktir. Bunun için öncelikle yapmanız gerekenler;

 

Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer Gmail hesabınız yoksa bir Gmail hesabı edinerek kanal açma işlemine başlayabilirsiniz.

Daha sonra YouTube uygulamasını açıp sağ üst köşede bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Kanal Oluştur” butonuna tıklayıp buradaki bilgileri doldurarak kanalınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Ardından, kanalınız için bir isim ve bir afiş resmi seçebilir ve kategorinizi (moda,belgesel,bilim ve diğer) belirleyebilirsiniz.

Kanalınızı oluşturduktan sonra kanalınızı düzenleyebilir ve videolarınızı yükleyerek kanalı aktif hale getirebilirsiniz.

YouTube kanalı açtıktan sonra, öncelikle videolarınızın kalitesine ve içeriklerinin özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca yüksek kalitede sık videolar üretmeye çalışmak ve bunları düzenli bir şekilde paylaşmak hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Youtube Kanalı Açarken Nelere Dikkat Edilir?

YouTube kanalı açarken, öncelikle kanalınız için uygun bir isim bulmanız önemlidir. Mümkün olduğunca, kısa ve öz anlamı olan bir isim seçmeye çalışın. Ayrıca, kendinizi ve içeriklerinizi anlatan bir açıklama yazmaya çalışın. Kanalınız için önemli olan bir diğer şey de, arka plan resmi veya afişi seçmektir. Bu arka plan ve afiş, kanalınızın görsel bir şekilde nasıl görüneceğini belirleyecektir. Aynı zamanda, kanalınızın kategorisine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu da kanalınızda paylaşacağınız içerikleri tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer kanalınızın kategorisi doğru şekilde belirlenmişse, YouTube sistemine göre bu kategorideki videolarınız öne çıkacaktır.

 

Son olarak ise, kanalınızın daha kolay bulunabilmesi sağlamak için kanalınıza özel bir URL seçmeniz gereklidir.