YouTube, Kötü Yorum Yapanları Artık Engelleyecek

YouTube, Kötü Yorum Yapanları Artık Engelleyecek

YouTube, kötü amaçlı yorumları ve herhangi bir politika ihlalinden dolayı kaldırılmış yorumları platformdan engelleyerek kullanıcılarına bildirim gönderecek.

 

YouTube, canlı video akışı platformları arasında en çok tercih edilen ve en çok sevilen platformlar arasında yerini alıyor. Son zamanlarda TikTok uygulaması gibi kısa video platformları sebebiyle biraz izlenme düşüşü yaşasa bile, platformda eklenen Shorts video konsepti sayesinde mevcut izleyici kitlesini geri kazanmış gibi görünüyor. YouTube, özellikle TikTok gibi uygulamaların türemesi ile birlikte kullanıcı kaybetmemek ve içerik üreticilerini kaybetmemek adına çok ciddi çalışmalara imza atıyor. Özellikle kazanç konusunda çok ciddi değişiklikler yapan şirket, içerik üreticilerini korumak amacı ile farklı çalışmalara da imza atmaya başladı.

 

YouTube, içerik üreticilerini korumak amacı ile yeni bir özellik getiriyor. Yeni özellik ile birlikte herhangi bir içeriğin altında yaptığınız küfür içerikli veya farklı anlam taşıyan kötü yorumlar, uygulama tarafından otomatik olarak engellenecek ve spama düşecek. YouTube, yorumları spama giden kullanıcıları kaydederek uyarıda bulunacak ve içerik altlarına kötü yorum yapmamaları konusunda uyarıda bulunacak. Kötü yorum yapmaya devam eden kullanıcılar bir süre sonrasında uyarılmak yerine platformdan tamamen engellenecek veya yorum yapmaları engellenecek.

 

YouTube, Kötü Yorum Yapan Kullanıcıları Uyaracak!

YouTube şirketi yeni özelliğin içeriği ile alakalı şu ana kadar net bir bilgi paylaşmadı. Ancak, elde edilen bilgilere ve sızıntı bilgilerine göre birkaç kez uyarı alan kullanıcılar bir süre sonrasında artık yorum yapamaz hale gelecekler. YouTube platformunun kullanıcıları tamamen engellemek yerine sadece yorum yapmalarının engelleneceği söyleniyor. YouTube platformunun Topluluk Yöneticisi yaptığı bir açıklamada şu sözleri ifade etti;

 

“Hedefimiz, hem içerik oluşturucuları yorumlar aracılığı ile topluluğu olumsuz etkilemeye çalışan kullanıcılardan korumak hem de yorumları politika ihlalleri nedeni ile kaldırılmış olabilecek kullanıcılara daha fazla şeffaflık sunmak ve topluluk kurallarımızı anlamalarına yardım olmaktır.” dedi.

 

YouTube şirketinin yeni politikasının ne zaman yürürlüğe gireceği şu an için bilinmiyor. Ancak, edinilen bilgilere ve söylentilere göre şirketin yeni uygulamayı platforma gelecek olan sırada ki güncelleme ile yürürlüğe alacağı bildiriliyor. YouTube şirketinin bu özelliği hem içerik üreticilerini hem de üretilen içerikli toplumun farklı algılamamasına yardımcı olacağını düşünüyorum.